Historie školy

Trochu o škole a její historii ...

Odborné učiliště a Praktická škola v Hořicích byla zřízena 30.června 1960. Účelem této školy bylo zajistit řádnou výuku a výchovu mládeže ze škol vyžadující zvláštní péči. Škole byla přidělena budova po bývalé okresní vojenské správě. Je umístěna západně od centra (z náměstí) směrem na Jičín. V prostorách budovy byla škola, internát, družina mládeže, kuchyň a dílny. Do zahajovacího ročníku nastoupilo celkem 11 kmenových pracovníků a 4 externisté, kteří vyučovali celkem 128 učňů. Pro první učební rok byly ustanoveny následující obory:

  • zedníci
  • brašnáři-sedláři
  • malíři – natěrači
  • čalouníci
  • a přípravná třída

Během 50 let se stalo naše učiliště komplexním zařízením. Přistavěly se nové prostory pro čalounické a sedlářské dílny, nové sklady pro materiál jednotlivých oborů, garáže, tělocvična, posilovna, sauna, hřiště s umělým povrchem a byt pro školníka. Později byla nabídka ještě rozšířena o učební obory obuvnické a pečovatelské práce.

Co vše u nás dnes studující žák najde:

Škola je uceleným komplexem, kde do jednoho objektu je umístěna škola, internát, jídelna, dílny a sportoviště.

Výuka ve škole probíhá v šesti učebnách, každá s kapacitou 14 žáků. Tři učebny máme vybaveny "Interaktivní tabulí" s připojením na internet. Výuka výpočetní techniky probíhá ve specializované učebně výpočetní techniky.

Pro odborný výcvik jsou v areálu umístěny dílny malířů a lakýrníků včetně míchací centrum řízené počítačem od firmy JUB. Dílny čalouníků, brašnářů a sedlářů, cvičná kuchyň a dílna určená pro péči o prádlo oboru Pečovatelské služby.

Pro využití volného času na internátu mají žáci k dispozici školní saunu, posilovnu, tělocvičnu, hřiště s umělým povrchem, kulečník, šipky, stolní fotbal a zónu oddychu s grilem a udírnou.